pod patronatem


BIENNALE SZTUKI MEDIÓW:
WRO 09
»
FESTIWAL TRANSVIZUALIA 009 »
NOWY PIKTOGRAM »
KORPORACJA H!ART »
MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE »
TANK TV »
ELECTRONIC ARTS INTERMIX »
UBU // BAZA AWANGARDY »

1111

11 nr12panoptikum pierwsze

» KINO NA GRANICY
» GDANSK DOCFILM FESTIVAL
» ROZSTAJE EUROPY
» PLANETE DOC REVIEW 2009
» KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
» AFRYKAMERA
» FESTIWAL FILMÓW KULTOWYCH
» UBU // BAZA AWANGARDY
» OKFA

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


panoptikum nr.14

NOWY NUMER PANOPTIKUM

Szok Transformacji.

ISSN: 1730-7775

 

coco fusco

Spotkanie z Coco Fusco + pokaz prac
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port
7 lipca 2015, godz. 19:00
Wstęp wolny

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim

W swojej pracy artystycznej Fusco łączy media elektroniczne i performans w różnych formatach – od inscenizowanych performansów multimedialnych z udziałem wielkoformatowych projekcji i telewizji przemysłowej do performansów na żywo nadawanych przez internet, w których to publiczność, poprzez interakcję na czacie, zaprasza się do wytyczenia przebiegu akcji. W swoim najnowszym performansie „Obserwacje drapieżnictwa u ludzi – wykład psychologa zwierząt dr Ziry” artystka wskrzesza postać z Planety Małp, aby skomentować, także w multimedialnej oprawie, współczesne formy agresji. 
Coco Fusco jest artystką interdyscyplinarną i pisarką oraz naukowcem wizytującym MIT w programie im. Martina Luthera Kinga na lata 2014-2015. Jest laureatką stypendium Fundacji Guggenheim (2013), ufundowanej przez Absolut nagrody za tekst o sztuce (2013), stypendium Fulbrighta (2013), amerykańskiego stypendium dla artystów (2012) oraz nagrody w dziedzinie sztuki im. Herba Alperta (2003). Performanse i prace wideo Fusco były dwukrotnie pokazywane na Biennale Współczesnej Sztuki Amerykańskiej w Muzeum Whitney w Nowym Jorku (2008, 1993), na festiwalu Next Wave organizowanym przez Brooklyńską Akademię Muzyki, na biennale w Sydney, Johannesburgu, Kwangju i Szanghaju, a także na InSite 05, Mercosul, Transmediale, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Londynie, VideoBrasil i Performa05. Jej prace były także prezentowane w muzeum Tate Liverpool, MOMA, Walker Art Center i Muzeum Sztuki Współczesnej MACBA w Barcelonie. Artystkę reprezentuje galeria Alexander Gray Associates w Nowym Jorku. 

Fusco jest autorką książek English is Broken Here: Notes on Cultural Fusion in the Americas (1995), The Bodies that Were Not Ours and Other Writings (2001) oraz A Field Guide for Female Interrogators (2008). Jest też redaktorką Corpus Delecti: Performance Art of the Americas (1999) i  Only Skin Deep: Changing Visions of the American Self (2003). Aktualnie pracuje nad nową książką zatytułowaną Dangerous Moves: Performance and Politics in Cuba.

---------------------------------------------------------------------------------

konferencja NESC

Konferencja NECS 2015

Uniwersytet Łódzki i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zapraszają międzynarodową konferencję NECS, która odbędzie się w dniach 18-20 czerwca 2015 na Wydziale Filologicznym UŁ. Konferencja NECS 2015 jest największą w Europie i najbardziej prestiżową cykliczną konferencją poświęconą mediom i kulturze audiowizualnej. Wydarzenie gromadzi około 450 prelegentów z całego świata. Poprzednie edycje miały miejsce m.in. w Londynie, Lizbonie, Istambule, Pradze i Mediolanie. Na gospodarza dziewiątej edycji tej konferencji, odbywającej się po raz pierwszy w Polsce, została wybrana Łódź. Główna część konferencji odbędzie się w budynku Wydziału Filologicznego, a wydarzenia towarzyszące będą miały miejsce m.in. w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki i w wybranych miejscach w Łodzi. Tytuł, a jednocześnie zakres tematyczny konferencji, to Archives of/for the Future. Swój udział potwierdziło czworo gości honorowych: Giovanna Fossati, Oliver Grau, Krzysztof Wodiczko i Marysia Lewandowska. Językiem konferencji będzie angielski. Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie www.necs.org/conference.

PANOPTIKUM jest patronem medialnym konferencji.

PROGRAM>>

---------------------------------------------------------------------------------

panoptikum-11

9 In Out Festival 2015
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port
25.04 - 26.04.2015
otwarcie: 25.04.2015, godz. 18:00
kuratorka: Jolanta Woszczenko


In Out Festiwal 2015 organizowany jest przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Jego 9. edycja odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2015 r. Kuratorką festiwalu jest Jolanta Woszczenko.


Projekt co roku rozwija się poszukując nowych propozycji i rozwiązań. Próbujemy łączyć artystów z różnym podejściem do medium filmowego tak, aby stworzyć trwałą platformę porozumienia pomiędzy artystami, którzy ukończyli akademie sztuk pięknych a tymi, którzy studiowali w szkołach filmowych. W ramach festiwalu odbywa się dwuetapowy konkurs.
 W tym roku tematyka konkursu obejmuje zagadnienia związane z dźwiękiem i obrazem. Konkurs jest skierowany do artystów wizualnych i filmowych. Jury I etapu konkursu do 10 kwietnia 2015 wybierze 25 artystów, których prace zostaną zakwalifikowane do II etapu. Jury wybierze prace z tych, które zostaną nadesłane na adres zgłoszeniowy do 31.03.2015r.
Tym samym prace wybranych artystów zostaną pokazane podczas dwudniowego przeglądu organizowanego w ramach 9 IN OUT FESTIVAL w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie, który odbędzie się 25.04 - 26.04.2015. Projekcje prac odbędą się w blokach filmowych wyświetlanych w przestrzeni budynku. Na czas festiwalu do Gdańska zaproszeni zostaną wszyscy laureaci I etapu konkursu.

Jurorami, którzy zdecydują o przyznaniu nagród ufundowanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Narodowy Instytut Audiowizualny są: Mikołaj Trzaska, Wojciech Bąkowski i Frieder Schlaich.
Nagrody:

  • I nagroda - to 8 000 zł ufundowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny,
  • II nagroda - to 4 000 zł, ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysław Struka.

Dodatkowo najlepsze prace wideo zostaną umieszczone w NINATECE na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz znajdą się na płycie DVD, która zostanie wydana po festiwalu.
Do konkursu można zgłaszać: Animacje / Dokumenty / Etiudy filmowe / Eksperymenty / Wideo / Istotne jest, aby praca nie była starsza niż 3 lata,  a czas trwania filmu był powyżej 1 minuty i nie przekraczał 20 minut.
Zgłoszenia można nadsyłać do 31marca 2015. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń wraz z adnotacją na kopercie „9 IN OUT FESTIVAL 2015” na adres pocztowy CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, 80-544 Gdańsk do dnia 31 marca 2015 r. (decyduje data stempla) lub mailowo: office@inoutfestival.pl
Informacje szczegółowe oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stronach: www.inoutfestiwal.pl oraz www.laznia.pl

 

Kontakt dla prasy:
Olga Jankowska - Główny Specjalista ds. PR i marketingu
e-mail: o.jankowska@laznia.pl
tel.: 509 101 982, tel.: 58 305 40 50


Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 - Centrum Edukacji Artystycznej
ul. Strajku Dokerów 5, 80-544, Gdańsk - Nowy Port
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 12:00 - 18:00, czwartek 12:00 - 20:00
Wstęp wolny

Dojazd: z Dworca Głównego w Gdańsku tramwajami: 10, 7, 1, z Gdańska - Wrzeszcza tramwajem nr 5 lub autobusem 158
 
 


   
 
web: www.grupa3m.pl